Střední škola v zahraničí? Proč ne!

Střední škola v zahraničí? Proč ne!

Pokud patříte mezi pokrokové rodiče s odvážnými dětmi, můžete jim poskytnout netradiční zkušenost v podobě studia na střední škole v zahraničí. Na výběr máte z mnoha zemí podle znalosti cizího jazyka. My ale zůstaneme u nejrozšířenější angličtiny a zprostředkujeme stručný přehled, který vás možná přesvědčí.

Pro koho je program určen?
Studijního pobytu na střední škole se může zúčastnit student ve věku 13 až 19 let. Vše záleží na podmínkách školy. Student si samostatně si zvolí, zda chce absolvovat trimestr, semestr či rovnou celý školní rok. Samozřejmou podmínkou je, aby zvládal jazyk dané země na dostačující úrovni, byl přirozeně komunikativní, samostatný a bez zdravotních omezení.

Ubytování
Dle svého zájmu si student může vybrat z několika typů ubytování. Tou první a nejrozšířenější je hostitelská rodina. Velmi často poskytuje ubytování a stravu dobrovolně, takže student se stane její součástí s nárokem na stravu, nocleh, ale i s běžnými povinnostmi člena rodiny. Další možností je školní rezidence, což je nám známý internát. Zde student bydlí s ostatními výměnnými studenty z dalších zemí. Má možnost si za jídlo připlatit nebo samostatně vařit (jednotlivé pokoje jsou dle toho vybaveny i přístupem ke kuchyňce).

Druhy škol
Na výběr je mezi třemi základními druhy škol – státními, soukromými a církevními. Nejedná se o rozdíly v tom smyslu, že by byly školy oddělené podle pohlaví. To už dnes téměř neplatí. Musíme však počítat s tím, že církevní škola zahrne mezi své předměty i náboženství a na soukromých školách bude jednoznačně kladen větší důraz na samostatnou práci žáků a učivo bude náročnější. Na druhou stranu je poté z tohoto typu škol snadnější možnost dostání se na výběrovou univerzitu.

Jak je vidět z tohoto stručného záznamu, druhů škol a ubytování v cizině je nespočetné množství. Záleží jen na osobních požadavcích. I výuka je založena na trochu jiném principu než v Čechách. V zahraničí si student vybírá předměty, kterými se poté danou část roku zabývá a zdokonaluje se v nich. Velký důraz bývá kladen na samostatnou přípravu a aktivitu ve vyučování.